Dane kontaktowe Ośrodka:

SPECJALNY
OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2
W OTWOCKU
ul. Literacka 8
05-400 OTWOCK
tel. 22 779 35 04
e-mail: srodborow@o2.pl
sekretariat@glusiotwock.pl

Program EFS:Program OSE:

Administrator serwisu:

 • Wycieczka do Świerku
 •     W dniu 7 lutego 2012 (klasa I i III LO z p. Z. Kruczała, B. Nowak, B. Kotula wraz z uczniami z Zespołu Ognisk Wychowawczych w Świdrze z p. A. Korgul-Przeklasa) uczestniczyliśmy w niezwykłej lekcji fizyki, która miała miejsce w Instytucie Energii Atomowej POLATOM w Świerku.

      Byliśmy tam po raz pierwszy. Aby móc obejrzeć reaktor Maria, musieliśmy zgłosić się najpierw na portierni, gdzie otrzymaliśmy plakietki „Gość” oraz specjalne identyfikatory umożliwiające wejście na teren reaktora Maria. Reaktor ten otrzymał takie imię na cześć naszej najwybitniejszej Polki w dziedzinie fizyki nagrodzonej dwukrotnie Noblem-Marii Skłodowskiej Curie.

      Po reaktorze oprowadzał nas miły pan inżynier tłumacząc budowę, zasadę pracy reaktora i jego zastosowanie. Było to bardzo skomplikowane, ale obecność wielu makiet i plansz dawała nam jakieś pojęcie o tym niezwykłym urządzeniu. Po tej części teoretycznej weszliśmy przez ogromne drzwi, specjalnie sterowane do miejsca, z którego mogliśmy zobaczyć centrum reaktora: rdzeń, pręty paliwowe, pręty regulacyjne, kanały chłodzenia (woda).

     Drugim punktem wycieczki było Laboratorium Badań Materiałowych. Tam mogliśmy podziwiać urządzenia-roboty, badające materiały radioaktywne, których dotyk rękoma byłby bardzo szkodliwy. W laboratorium bada się właściwości metali, stopów metali np. męczliwość, zdolność do pęknięć itp. Badania takie są bardzo ważne, gdyż pozwalają przewidzieć, jak długo dane urządzenia mogą bezpiecznie pracować. Ta wycieczka bardzo poszerzyła naszą wiedzę z fizyki.

  p. Zofia Kruczała

  foto.JPG WYCIECZKA DO ŚWIERKU – zobacz zdjęcia

  SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2 W OTWOCKU
  Administrator strony: mgr Mariusz Woronko, e-mail: mariuszworonko@glusiotwock.pl
  Powered by WordPress
  2008-2024

  Skip to content