Dane kontaktowe Ośrodka:

SPECJALNY
OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2
W OTWOCKU
ul. Literacka 8
05-400 OTWOCK
tel. 22 779 35 04
e-mail: srodborow@o2.pl
sekretariat@glusiotwock.pl

Program:

Za życiem – wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i jego rodziny

Program EFS:Program OSE:

Administrator serwisu:

Wydarzenia 07/08

Zakończenie roku szkolnego 2007/2008

20 czerwca uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2007/2008. Po wprowadzeniu sztandaru i odsłuchaniu hymnu uczniowie klas trzecich gimnazjum przekazali sztandar uczniom klas drugich.
W imieniu pracowników szkoły dyrektor Paweł Uścinowicz przywitał zgromadzonych na sali. Następnie rozpoczęło się nagradzanie najlepszych naszych wychowanków. Dodatkowo uczniom, którzy otrzymali świadectwo z czerwonym paskiem, przedstawicielka Oświaty Powiatowej wręczyła nagrody książkowe. Następnie uczniowie klas drugich pożegnali absolwentów gimnazjum obdarzając ich upominkami. Absolwenci podziękowali za trud włożony w przygotowanie ich do życia. Do podziękowań włączyli się rodzice absolwentów zapraszając personel ośrodka i uczniów klas drugich na poczęstunek.
W części artystycznej uroczystego roku szkolnego mogliśmy zobaczyć m.in.
pięknie wykonany polonez uczniów klas trzecich gimnazjum, z ogromnym zainteresowaniem obejrzeliśmy jeszcze raz przedstawienie pt.”Kopciuszek”, pokaz tańca nowoczesnego itd. Nasi uczniowie zaprezentowali też swoje umiejętności muzyczne i recytatorskie.
Na zakończenie Pan Dyrektor życzył wszystkim miłych wakacji.

zobacz zdjęcia

Turnus rehabilitacyjny w Darłówku

Od 7 do 18 czerwca 45 naszych uczniów z 10 opiekunami wypoczywało na turnusie rehabilitacyjnym w Darłówku. Mieszkaliśmy w ośrodku ?Piramida 2?. W czasie pobytu mieliśmy różne zabiegi rehabilitacyjne i wiele atrakcji. Morze powitało nas piękną pogodą i przez prawie cały pobyt towarzyszyło nam słońce. Bawiliśmy się na pięknej plaży i podziwialiśmy zachody słońca, a odważni kąpali się w morzu. Byliśmy na wycieczce w Kołobrzegu i podziwialiśmy panoramę miasta, portu i morza z latarni morskiej. Wspaniale bawiliśmy się w ?westernowym miasteczku? w Zielenienie. Atrakcjom i zabawie nie było końca. Dużo radości sprawiła jazda na koniach i na ?bizonie? mechanicznym, strzelanie z łuku i wyścigi na ?indiańskich nartach. Bardzo udana też była wyprawa na Ruchome Wydmy w Łebie. Wędrowaliśmy po piasku jak po prawdziwej pustyni. Nawet najmłodsi uczestnicy szli dzielnie i nie narzekali, że daleko i trudno. Prawdziwa przyjemnością były wyprawy do AQUA Parku. Atrakcje tego kompleksu basenów, zjeżdżalni, dżakuzi zapewniły nam zabawę i relaks. W Darłówku poznaliśmy też kolegów z Ośrodka dla Niesłyszących w Rydzynie koło Poznania. Bawiliśmy się razem na dyskotekach, graliśmy w piłkę i rozmawialiśmy na plaży. Żal było wyjeżdżać, rozstawać się z morzem, zabawą i wypoczynkiem ale cieszymy się, że wrócimy znów za rok.

zobacz zdjęcia

Wizyta nauczycieli szkolnictwa specjalnego z Lennestadt

12 czerwca odwiedzili nas nauczyciele szkolnictwa specjalnego z Lennestadt.
Ich celem było zapoznanie się z organizacją szkolnictwa specjalnego w Polsce. W naszym ośrodku zapoznali się z metodami pracy z dziećmi niesłyszącymi oglądając lekcję, towarzysząc odrabianiu pracy domowej. Nasi goście wzięli również czynny udział w zabawie z naszymi podopiecznymi. Nasz ośrodek bardzo im się podobał, z zainteresowaniem obejrzeli sale relaksacji i zabawowe naszego przedszkola. Wiemy, że bardzo byli zadowoleni z wizyty w naszym ośrodku.
Otwock jest miastem bliźniaczym dwóch europejskich miast: francuskiego Saint-Amand-Montrond i niemieckiego Lennestadt.

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Nałęczowa

W dniu 15 maja 2008 roku klasy II i III naszego gimnazjum pojechały na wycieczkę do Nałęczowa. Dzieci zwiedziły tam Muzeum Stefana Żeromskiego- chatę, w której powstawały jego utwory, oraz Muzeum Bolesława Prusa. Później podziwiały wspaniałą roślinność w tamtejszym parku, a na pokrzepienie sił piły wodę zdrojową w pijalni wód. Bardzo miło i przyjemnie spędziły czas. Chętnie odwiedzą Nałęczów jeszcze raz.

zobacz zdjęcia

Ogólnopolski Turniej Piłki Nożnej dla Młodzieży Niesłyszącej
Otwock 9-11 maja 2008

Już po raz trzeci odbył się turniej piłkarski z udziałem drużyn z Olecka, Warszawy, Kielc i naszej. Miał on miejsce na nowym boisku przy Gimnazjum nr 3 w Otwocku, którego użyczono nam bez żadnych opłat. Przy pięknej pogodzie rozegraliśmy 12 meczów. Po 5 godzinach gry i podliczeniu wyników okazało się, że tak, jak w zeszłym roku, wygrała nasza drużyna. Drugie miejsce zdobyła drużyna z Ośrodka przy ul. Zakroczymskiej w Warszawie. Górą nasi! Przynajmniej do następnego roku.

zobacz zdjęcia

Majówka w śródborowskim lesie…

W scenerii otwockich klimatów 9 maja odbyła się w naszym Ośrodku majówka. Impreza miała zwrócić uwagę na planowane na wrzesień otwarcie Liceum Ogólnokształcącego dla niesłyszących. Ponadto chcieliśmy przybliżyć mieszkańcom Otwocka istotę naszej placówkę i specyfikę pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Nasza majówka była doskonale przygotowana i przebiegała w ciepłej, serdecznej atmosferze. Na początku pan dyrektor Paweł Uścinowicz krótko przywitał zebranych, po czym zaprosił wszystkich do obejrzenia wykonanego przez dzieci niesłyszące przedstawienia ?Kopciuszek?, reżyserii i scenografii Pani Jolanty Czarnockiej, Elżbiety Wójcik oraz pana Krzysztofa Stolarskiego. Zwieńczeniem wspaniałego występu było wprowadzenie na scenę trzy-piętrowego tortu, na którym zostały zapalone sztuczne ognie. Wszyscy obecni zostali nim poczęstowani. Kolejną sceniczną niespodzianką był przygotowany pod kierunkiem Pani Małgorzaty Kozłowskiej układ taneczny ?cza cza?. Występujący aktorzy i tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami przez publiczność.
Wesoły nastrój udzielił się wszystkim uczestnikom majówki. Dzieci udały się na plac zabaw, gdzie nauczyciele i wychowawcy mieli dla nich przygotowane ciekawe zabawy. Atrakcją dla najmłodszych była loteria fantowa, wata cukrowa oraz prawdziwy rarytas – wiejski chleb z domowym smalcem i ogóreczkiem oraz wspaniała grochówka. Na tarasie wystawione były stoliki i krzesła ogrodowe, gdzie rodzice popijając kawę i częstując się słodkościami mogli porozmawiać z kadrą Ośrodka, psychologiem oraz logopedami.
Najliczniej przybyłą grupą okazali się nasi absolwenci, którzy przyjechali z odległych miast, aby wspólnie powspominać lata spędzone w Śródborowie. Wielu z nich założyło swoje rodziny, mają już dzieci. Z ogromną nostalgią i wzruszeniem opowiadali o latach kiedy ich domem był nasz Śródborowski Ośrodek. Żegnając się z nami zapewnili, że spotkamy się wszyscy za rok na 60-leciu Ośrodka.
Majówkę na pewno można zaliczyć do imprez udanych. Dzieci, dyrekcja, kierownictwo, nauczyciele, wychowawcy oraz pozostali pracownicy ośrodka dołożyli wszelkich starań aby ten dzień uświetnić a obecni rodzice i ich pociechy poczuli, że w naszej placówce liczy się przede wszystkim dobro dziecka.

Jacek Przybysz

zobacz zdjęcia

Wernisaż Marii Wollenbery-Kluzy

6 maja grupa V była na wernisażu Marii Wollenberg Kluzy w Pałacu Kultury i Nauki. Zorganizowany był on z okazji jubileuszu 40 lecia malarstwa pani Marii. Na wernisażu byliśmy pierwszy raz. Mogliśmy obejrzeć prawdziwe artystyczne obrazy. Było tam wielu ludzi, były życzenia dla malarki, kwiaty, medal i dyplom. Spotkałyśmy tam jeszcze inną malarkę z Krakowa ? panią Annę Ryś-Rzepińską. Mamy z nią wspólne zdjęcie.

zobacz zdjęcia

Sadzimy sosny

29 kwietnia o godzinie 8.30 wyszliśmy przed szkołę aby sadzić drzewa. Sadzonki sosny dostaliśmy od pana leśnika. Sadzonki to małe drzewka wysokości 10-15 cm. Uczyliśmy się jak trzeba je sadzić, by zdrowo rosły: najpierw należy zrobić dołek, delikatnie włożyć sadzonkę, potem zasypać dołek i ubić ziemię. Pan ze służby leśnej dokładnie nam to objaśnił.

zobacz zdjęcia

Integracyjny Turniej Piłki Nożnej

29 kwietnia br. na boisku OKS odbył się Turniej Piłki Nożnej dla młodzieży niepełnosprawnej. W turnieju wzięło udział 5 drużyn m.in. z Ośrodka przy ul.Majowej.
Organizatorem tych rozgrywek był OKS-?Start? Otwock, PCPR w Otwocku i p. Artur Basek. Nasi chłopcy zajęli ostatecznie 4 miejsce. Młodzież chętnie bierze udział w takich rozgrywkach- jest to okazja do rywalizacji, a dla łakomczuchów – do zjedzenia gorącej pizzy.

zobacz zdjęcia

W Czersku

W poniedziałek 28 kwietnia dzieci z internatu pojechały na wycieczkę do Czerska. Pogoda dopisała, wszyscy zaciekawieni byli ruinami zamku w Czersku.

zobacz zdjęcia

Wycieczka do DinoParku

Dnia 24 kwietnia 2008 roku byliśmy w Dino – Parku w Kołacinku. Na wycieczkę pojechały klasy: O, I, II, III wraz z naszymi najmłodszymi dziećmi z przedszkola. Braliśmy udział w lekcji edukacyjnej i oglądaliśmy bajkę Pt.: ?Dinusie?. W parku oglądaliśmy naturalnej wielkości figury dinozaurów. Wiele się o nich dowiedzieliśmy: które z nich latały, chodziły, pływały, które były mięsożerne, a które roślinożerne.

zobacz zdjęcia

Egzaminy gimnazjalne

Uczniowie z klas III gimnazjum pisali w dniach 22-23 kwietnia egzaminy końcowe. To już drugi w ich życiu tak ważny egzamin z wiedzy zdobytej w szkole. Pierwszego dnia zmagali się z blokiem przedmiotów humanistycznych, a drugiego z blokiem przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Trzymaliśmy za wszystkich kciuki. Poniżej zdjęcia z tych ważnych i pełnych emocji chwil.

zobacz zdjęcia

Tuniej tenisa stołowego “Sprawni razem”

Ponad 60 zawodników wzięło udział w kolejnym turnieju tenisa stołowego ?Sprawni razem?, który odbył się 17 kwietnia w hali Otwockiego Klubu Sportowego. Do rozgrywek przystąpili uczniowie trzech ośrodków wychowawczych z Otwocka, również z naszego ośrodka. Miło nam, że nasza koleżanka Dominika Gryczewska z klasy I gimnazjum zajęła II miejsce w tym turnieju.

Ogólnopolski Konkurs Odczytywania Wypowiedzi z Ust

W dniach 11-13 kwietnia 2008 roku w Ośrodku Dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Odczytywania Wypowiedzi z Ust dla uczniów Szkół Podstawowych. Aby sprawdzić swoje umiejętności przyjechały dzieci z Wejherowa, Kalisza, Bydgoszczy, Poznania, Wrocławia, Raciborza, Lublina i Otwocka. Nasz Ośrodek reprezentowali Milena Walesiak z kl.IV oraz Kamila i Adrian Kuźmiukowie z kl. V.
Gospodarze pragnęli uprzyjemnić nam czas pobytu. Z dumą oprowadzali gości po olsztyńskiej Starówce, Zamku i Katedrze. Niespodzianką był nocny pokaz sztucznych ogni oraz wizyta w Planetarium. Jednak najważniejsze były zawody. Zadania konkursowe były bardzo trudne. Należało odczytać z ust pokazanej na ekranie osoby wyrazy, zdania, pytania i polecenia i dokładnie je zapisać. To wielkie wyzwanie dla uczniów. Mimo, iż w takim konkursie braliśmy udział pierwszy raz, pokazaliśmy się z dobrej strony. Kamila zajęła III miejsce. Wszyscy uczestnicy wrócili z pięknymi nagrodami, zapałem do nauki i z zaproszeniem na podobny konkurs za rok do Poznania.

zobacz zdjęcia

XXXI Ogólnopolski Konkurs Matematyczny

W dniach 4-6 kwietnia odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym dla Dzieci Niesłyszących im. H. Ch. Andersena w Szczecinie Ogólnopolski Konkurs Matematyczny. W konkursie brało udział 56 uczniów gimnazjum z 19 ośrodków z całej Polski. Uczniowie rozwiązywali zadania w 3 kategoriach: I, II i III klasa. Zespołowo najlepiej wypadli uczniowie z OW dla Dzieci Niesłyszących w Łodzi. Nasi uczniowie: Daniel Kotowski, Ania Sosnowiec i Dominik Boruc zajęli zespołowo X miejsce.
zobacz zdjęcia

Ogólnopolski Konkurs Znajomości Języka Polskiego

W dniach 14 – 16 marca 2008 roku w Kielcach odbył się Ogólnopolski Konkurs Znajomości Języka Polskiego. Wzięło w nim udział 21 ośrodków dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących z całej Polski. Reprezentantami naszego ośrodka byli:

  • Gotowiec Krzysztof z kl. IIIb;
  • Mućka Tomasz z kl. IIa;
  • Pianka Martyna z kl. IIa;
  • Sosnowiec Anna z kl. IIIa.

Uczniowie ci pojechali do Kielc pod opieką pani Kingi Golewskiej i Barbary Karłowskiej. Konkurs ten odbywał się w czterech kategoriach:
Kategoria I – ?Legendy świętokrzyskie”
Kategoria II – ?W pustyni i w puszczy” Kategoria III – ?Syzyfowe prace”
Kategoria IV – ?Krzyżacy” .
Jesteśmy bardzo zadowoleni z uczniów naszego ośrodka. Krzysztof Gotowiec zajął I miejsce w swojej kategorii, natomiast Tomek Mućka – V. Ania i Martyna również wykazały się dużą znajomością lektur. W klasyfikacji ogólnej nasz Ośrodek zajął IX miejsce!  GRATULACJE!!!

zobacz zdjęcia

Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego

W czwartek 6 marca 2008r. grupy II i IV pojechały na wycieczkę do Warszawy, aby zwiedzać Kompanię Reprezentacyjną Wojska Polskiego. Na początku oglądaliśmy ćwiczenia młodych żołnierzy ? musztrę i defiladę. Sami też ćwiczyliśmy marsz przed ogromnymi lustrami. Następnie mogliśmy załadować armatę i przebrać się w mundury. Pozowaliśmy do zdjęć z karabinami, pistoletami, bagnetami, nożami i szablami. Potem odwiedziliśmy wojskowy internat. Wielu naszych kolegów mogłoby wziąć przykład z żołnierzy. W pokojach panował idealny porządek, ubrania i buty były równo ułożone, a łóżka- prycze, bardzo ładnie pościelone. Na terenie jednostki wojskowej znajduje się pogotowie, szpital oraz straż pożarna. Mogliśmy przebrać się za strażaków, pojeździć prawdziwym wozem strażackim i strzelać z armatki wodnej. Na koniec zjedliśmy pyszną, gorącą zupę żołnierską – grochówkę. Wszystkim bardzo smakowała. Wróciliśmy zmęczeni, ale pełni wrażeń. Gdy zrobi się już ciepło, pojedziemy jeszcze na pokazy wojskowe na poligonie.

zobacz zdjęcia

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2 W OTWOCKU
Administrator strony: mgr Mariusz Woronko, e-mail: mariuszworonko@glusiotwock.pl
Powered by WordPress
2008-2024

Skip to content