KONKURS POLONISTYCZNY
W dniach 12 – 14 kwietnia 2013 roku nasz Ośrodek był gospodarzem XI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Literaturze dla Uczniów Niesłyszących i Słabosłyszących dla Szkół Ponadgimnazjalnych.
Gościliśmy przedstawicieli 12 Ośrodków z całej Polski (Łódź, Poznań, Lublin, Olsztyn, Lublin, Kutno, Szczecin, Przemyśl, Bydgoszcz, Kielce, Kraków, Lubliniec i Tarnów).
W piątek wieczorem Pan Dyrektor Paweł Uścinowicz oficjalnie powitał przybyłych gości i życzył uczniom uzyskania wysokich wyników podczas Konkursu.
Następnie została przedstawiona prezentacja multimedialna, która przybliżyła wszystkim miejscowość, z których przyjechali nasi goście.
Wychowankowie naszego Ośrodka zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie w przedstawieniu pt: “Jak, w starym kinie!”. Spektakl dostarczył wiele pozytywnych emocji, aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Potem młodzież udała się na projekcje filmu pt. “Niemożliwe”, a nauczyciele na zebranie organizacyjne.
W sobotę – dzień konkursu, uczestniczy dostarczyła odrobinę zestresowani udali się do sal, gdzie pisali pracę pisemną na tematy dotyczące lektur. W tym roku były to “Cierpienia młodego Wertera” J.W. Goethego, “Potop” H. Sienkiewicza i “Kamizelka” B. Prusa oraz wykazali się umiejętnością czytania ze zrozumieniem.
Po obiedzie nasi goście pojechali na wycieczkę do Muzeum Powstania Warszawskiego do Warszawy. Wrócili bardzo zadowoleni, wymieniali swoje spostrzeżenia, opowiadali o przeżyciach po spotkaniu z tak smutną historią naszej stolicy.
Wreszcie nadeszła oczekiwana przez wszystkich chwila – ogłoszenie wyników. Pan Dyrektor zaznaczył, że prace były na wysokim wyrównanym poziomie i komisje miały bardzo trudne zadanie z wyłonieniem najlepszych. Po wnikliwym sprawdzeniu prac ogłoszono zwycięzcom oraz wręczono im dyplomy i nagrody.
W klasyfikacji indywidualnej:
W kategorii – szkoły średnie: I miejsce zdobył Michał Obierak z OSW w Kielcach, II miejsce – Małgorzata Lenik z Przemyśla, a III miejsce – Patrycja Kopacka z Poznania.
W tej kategorii przyznano jeszcze 6 wyróżnień.
Natomiast w kategorii szkoły zawodowe wygrał Przemysław Gębaczka z Poznania, II miejsce zajęła Natalia Zawadzka z Olsztyna, III miejsce – Mikołaj Górecki z Kutna
W klasyfikacji zespołowej najwięcej punktów zdobył Ośrodek z Poznania, II miejsce zajął Ośrodek z Kielc, a III – Ośrodek z Olsztyna.
Pan Dyrektor Paweł Uścinowicz i Organizatorzy p. Barbara Karłowska i p. Kinga Golewska pogratulowali zwycięzcom oraz życzyli dalszych sukcesów i owocnej pracy w oparciu o literatur.
Gdy emocje trochę opadły, młodzież udała się na dyskotekę, a opiekunowie na uroczystą kolację.
W niedzielę, niestety… – “Pożegnania nadszedł czas” .
Z wielkim smutkiem żegnaliśmy naszych gości i życzyliśmy im szerokiej drogi.
Za rok spotkamy się w innym mieście, swoją wiedzę literacką uczniowie sprawdzać będą w Poznaniu.
DO ZOBACZENIA ZA ROK W POZNANIU!