Fizyka:PLANETA ENERGII W OTWOCKU
W dniu 16 kwietnia 2015 roku prawie wszyscy uczniowie wybrali się do Parku Miejskiego w Otwocku, by w mobilnym centrum nauki Planeta Energii, uczyć się trudnych tematów z elektryczności poprzez zabawę.
W ten sposób zapoznali się problemami:
– jak i gdzie i z czego jest produkowany prąd;
– jak prąd dociera do naszych domów;
– do czego potrzebujemy prądu;
– jak prąd zmienił życie ludzi;
– jak możemy oszczędzać prąd i środowisko naturalne;
– jak należy obchodzić się z urządzeniami elektrycznymi;
– co robić w razie porażenia prądem.
Pod okiem mądrych asystentów i profesora zwiedzali kolejno:
1. Energobus
2. Strefę animacji
3. Kino 3 D
4. Strefę eksperymentów
5. Animacje zewnetrzne
6. Sztafetę rowerków stacjonarnych.
W Energobusie – specjalnym kosmicznym laboratorium na kółkach uczniowie zobaczyli, z czego jesteśmy zbudowani, jak przemieszcza się impuls elektryczny w ciele, co to takiego izolator, przewodnik, opornik. Przekonali się, ile energii potrzeba aby zasilić rożnego rodzaju żarówki.
Uczniowie mogli przekonać się ile trzeba wysiłku przy kręceniu korbką, aby lampki zaświeciły się. Segregowali śmieci i odpadki. Dzięki modelom i makietom w Strefie Animacji uczniowie zobaczyli, jak powstaje energia i jak jest przetwarzana. Zobaczyli modele elektrowni wykorzystującej słońce, wiatr, wodę do wytwarzania energii.
Bardzo ważne było zrozumienie, czym jest ładunek elektryczny. Dlaczego włosy się elektryzują, dlaczego należy segregować śmieci i co to jest recykling? Ile kosztuje zużycie energii przy włączeniu czajnika elektrycznego, a ile przy włączeniu radia? Ważne było dowiedzieć się, jak zachować się w czasie burzy.
To wszystko panowie asystenci tłumaczyli pokazowo w namiocie Strefa eksperymentów.
Było to wyjątkowo ciekawe wyjście dla naszych wychowanków, przybyłych pod opieką p. Mirosławy Kwas, p. Anny Duszczyk, p. Mariusza Woronko, p. Sebastiana Turzyńskiego i p. Zofia Kruczała.
Tekst: Zofia Kruczała – nauczycielka fizyki