Dane kontaktowe Ośrodka:

SPECJALNY
OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2
W OTWOCKU
ul. Literacka 8
05-400 OTWOCK
tel. 22 779 35 04
e-mail: srodborow@o2.pl
sekretariat@glusiotwock.pl

Program EFS:



Program OSE:

Administrator serwisu:

Wydarzenia 08/09

Zakończenie roku szkolnego 2008/2009

zobacz zdjęcia

Piknik w śródborowskim lesie

5 czerwca 2009 roku w naszym Ośrodku odbył się piknik, na który przybyli zaproszeni goście, absolwenci i sympatycy placówki. Pracownicy Ośrodka wystąpili w koszulkach z nowym logo, promując tym samym swoje miejsce pracy.
Piknik rozpoczął się od występu naszych wychowanków, którzy wcielili się w postacie z bajki pt. ?Dwie Dorotki?. Spektakl zdobył wiele braw i aplauz publiczności. Zaproszeniem do dalszej zabawy był trzypiętrowy tort i wspólny poczęstunek. Dalsza część imprezy odbywała się na powietrzu, gdzie czekały już zjeżdżalnie dla najmłodszych, trampoliny. Wśród innych atrakcji było malowanie twarzy, sesja zdjęciowa ? ?Skrzaty Śródborówki?, loteria fantowa, zabawy z kolorową chustą. Ponadto dzieci uczestniczyły w różnych konkurencjach sprawnościowych, zdobywając punkty wygrywały nagrody. Do zabaw włączyli się również byli absolwenci Ośrodka. Zgromadzonym uczestnikom pikniku przygrywał zespół muzyczny, zachęcając do wspólnej zabawy. Na twarzach wszystkich gościł uśmiech i zadowolenie. Kawiarenka, wiejski stół i grill serwowały smaczne przekąski. Na zakończenie pikniku robiono pamiątkowe zdjęcia, dyrektor żegnając wszystkich obecnych, zapraszał ponownie za rok.

zobacz zdjęcia

Turnus rehabilitacyjny w Zakopanem

W dniach 29 kwietnia – 14 maja byliśmy na turnusie rehabilitacyjnym w Zakopanem. Mieszkaliśmy w domu wypoczynkowym ?Marzenie? z widokiem na przepiękne nasze polskie Tatry. Codziennie przed obiadem chodziliśmy na zabiegi m.in. masaże, inhalacje, gimnastykę, światłoterapię. Po południu wybieraliśmy się na wycieczki w góry- do Doliny Strążyskiej,  Kościeliskiej. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat przyrody tatrzańskiej. Byliśmy też  na całodziennej wycieczce w kopalni soli w Wieliczce gdzie oglądaliśmy pomniki, komnaty i kaplice wykonane z soli. Kopalnia  powstała dawno temu, gdy morze zamieniło się w sól. Z  Wieliczki udaliśmy się do Krakowa, gdzie zwiedziliśmy rynek, Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Wawel. Korzystaliśmy z basenu w Zakopanem i basenów termalnych w Bukowinie Tatrzańskiej. Nasi licealiści wybrali się do Doliny Białego, gdzie wejście było trudne i uciążliwe.  Kolejką linową wjechaliśmy na Kasprowy Wierch, gdzie z zaskoczeniem zobaczyliśmy zimowy krajobraz i… zjężdżających narciarzy.  Widoki były zachwycające.  Kolejnego dnia udaliśmy się  kolejką  szynową na Gubałówkę, skąd oglądaliśmy piękną panoramę Zakopanego. Spacerem udaliśmy do Butorowego Wierchu. Zjechaliśmy stamtąd wyciągiem krzesełkowym. Przysporzyło nam to wiele emocjonujących wrażeń. Pobyt był niezwykle udany, wróciliśmy zmęczeni ale bardzo zadowoleni.

Ania Sosnowiec I LO

zobacz zdjęcia

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Literaturze
pt:?BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR”

W dniach 3-5 kwietnia 2009 uczniowie z naszego ośrodka Anna Sosnowiec, Paulina Cieślak i Krzysztof Gotowiec uczestniczyli w VII Ogólnopolskim Konkursie Języka Polskiego w Bydgoszczy. Temat przewodni brzmiał ?Bohaterowie naszych lektur”. Przyjechała młodzież z całą Polski. Poznaliśmy wiele nowych koleżanek i kolegów z innych szkół. Spotykaliśmy się w klubie, graliśmy w bilard, piłkarzyki i tenis stołowy. Następnego dnia o godzinie 9.00 rozpoczął się konkurs, trwał 3 godziny. Tekst do czytania ze zrozumieniem był bardzo trudny. Bardzo się staraliśmy, aby dobrze wypaść. Po takim wysiłku organizatorzy zapewnili relaks: wycieczkę do Bydgoszczy. Zwiedzaliśmy tam Rynek Starego Miasta i gmach telewizji. Bardzo podobał nam się budynek, w którym mieściła się telewizja. Pani przewodniczka oprowadzała nas po salach telewizyjnych, w których przygotowane są różne programy – wiadomości, pogodzą, audycje sportowe. Zobaczyliśmy jak wygląda praca w telewizji od wewnątrz. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Na Starym Mieście w Bydgoszczy odbywał się pokaz starych motorów i samochodów, był też koncert muzyczny. Wieczorem po kolacji poszliśmy do sali gimnastycznej na ogłoszenie wyników konkursu. Rozdawane były nagrody, Anna Sosnowiec z naszego ośrodka zajęła 6 miejsce a Krzysztof Gotowiec 7 miejsce. W niedziele rano po śniadaniu wróciliśmy do domu. Byliśmy bardzo zmęczeni. W następnym roku będziemy się starać, żeby wyniki były jeszcze lepsze.
Anna Sosnowiec i Paulina Górska I LO.

Spotkanie integracyjne

W dniu 5 marca gościliśmy w naszym Ośrodku uczniów klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr3 w Zielonce. Uczniowie kl. 0/I, II/III, III i IV razem z naszymi gośćmi uczestniczyli zajęciach. Były linie gry i konkursy; wszyscy wesołe się bawili. Spotkanie zakończyło się wspólnym posiłkiem i zapowiedzią kontynuowania takich spotkań.

Wycieczka do fabryki papieru

4 marca 2009r. pojechaliśmy na wycieczkę do Konstancina Jeziorna obejrzeć fabrykę papieru. Pojechali tam nauczyciele, wychowawcy i wszyscy uczniowie ze szkoły. Najpierw pani, która oprowadzała nas po tej fabryce dała nam kamizelki odblaskowe, abyśmy byli widoczni i żeby się nie zgubić w tej fabryce, bo ta fabryka jest ogromna. Potem poszliśmy do pomieszczenia w którym, robiliśmy papier. Papier robi się z namoczonej celulozy i kleju kostnego zanurza się w niej sito i czerpie papier. Odklejony od sita papier suszy się w specjalnej suszarce. Robiliśmy arkusz ze znakiem wodnym. Każdy mógł zrobić 2 arkusze papieru. Potem poszliśmy zobaczyć jak robi się papier przemysłowo. Ten papier robi ogromna maszyna, która zwija w rolki, a jedna rolka papieru waży 1 tonę. Kiedy szliśmy do muzeum to w różnych magazynach było dużo rolek papieru. W tym muzeum widzieliśmy makietę całej fabryki i różne ilustracje i informacje. Był także sklepik, w którym można było kupić pamiątkę z papieru czerpanego. Wycieczka była ciekawa.

zobacz zdjęcia

Wycieczka na wystawę do Zamku Królewskiego.

W środę 25 lutego klasy I i II gimnazjum pojechały na wycieczkę do Warszawy. Naszym opiekunkami były panie – Beata, Teresa i Basia, oraz dwie studentki.
Na wycieczce zwiedzaliśmy wystawę na Zamku Królewskim pt: ,,Dwudziestolecie Oblicza nowoczesności “. Oglądaliśmy fotografie, filmy i różne przedmioty z okresu między – wojennego, np. zabawki, ubrania, sprzęt sportowy, przybory szkole, pojazdy.
Najbardziej podobały nam się zabawki, sprzęty szkolne i sportowe.
Z wycieczki wróciliśmy na obiad. Na wycieczce było miło i przyjemne.

Laureaci Konkursu ?WIERSZ DO WALENTYNKI”

Z okazji święta przypadającego na 14 lutego, został zorganizowany konkurs. Nasi gimnazjaliści i licealiści pisali wiersze o tematyce związanej z Walentynkami. Wszyscy uczniowie i grono pedagogiczne oddawali swoje głosy na – ich zdaniem – najładniejszy wiersz. Przypominamy, że głosowanie było tajne i wybierający nie znali nazwisk osób, na których głosowali.

A oto nasi zwycięzcy i ich poezja:

Moja kochana miłości mej
Dałem Ci Walentynkę, a ty hej!
Gdy jesteś koło mnie , to ja szaleje,
Że Az chce wyjść za ciebie,
Mieć z tobą poranne wesele.
Dlaczego Amor mnie trafił?
Marcin Kompa

Miłość to jest, kiedy on daje
Kobiecie prezenty, kwiaty,
on śni o kobiecie,
Chciałby iść z nią na romantyczny spacer.
Dziewczyna jest szczęśliwa, życzy miłości
To dwoje zakochanych
Kuba Jaksender

Myślę o Tobie całymi dniami,
Kiedy przy mnie ciebie nie ma marze,
Żebyś znów była przy mnie,
A kiedy jesteś obok, kocham cały świat.
Wiem, ze nie będę musiał więcej prosić Boga,
Póki jesteś przy mnie,
Nic mi więcej nie potrzeba.
Jedynie , czego pragnę, to dać Ci tyle szczęścia
Ile ty dałaś mnie, bo ja KOCHAM CIĘ
Tomek Olszyński

Bal karnawałowy

12 lutego 2009 roku był dniem zabaw i konkursów. Dzień wcześniej młodsze dzieci z wychowawcami przygotowywały stroje by następnego dnia pięknie wyglądać na Balu Karnawałowym. Przebrani za postacie z bajek wspólnie tańczyli i brali udział w przygotowanych dla nich zabawach. Dzieci musiały wykazać się szybkością i zręcznością oraz dużą wyobraźnią, aby zdobyć jedną ze smacznych nagród. Nawet po zjedzeniu kwaśnej cytryny dzielnie się uśmiechali. Za najciekawsze stroje zostali nagrodzeni: Magda Obrycka- szykowna i elegancka księżniczka oraz Przemek Nowicki przebrany za uroczą dziewczynkę.
Po kolacji bawili się starsi wychowankowie. Wiele śmiechu i napięcia wywołał ?tajemniczy worek? krążący z rąk do rąk przy dźwiękach muzyki. Gdy muzyka cichła trzeba było wyciągnąć z ?tajemniczego worka? jakąś rzecz, założyć ją i zaprezentować się w niej. Ileż było śmiechu, gdy Kuba Jaksender wylosował piękny fioletowy pantofelek i udał się w poszukiwania jego właścicielki. Niestety zamiast piękniej księżniczki właścicielem drugiego pantofelka okazał się Mateusz Zawadzki.
Ciekawie wypadła również zabawa – ?Projektanci?, w której z wylosowanych ubrań trzeba było atrakcyjnie i efektownie ubrać modelkę. Jury wysoko oceniło prezentujące się modelki.
Również ?Poczta francuska? okazała się ciekawym pomysłem. Każdej osobie przyklejono karteczkę z numerem. Uczestnicy zabawy otrzymali od prowadzących informację, że mają napisać coś miłego wybranym przez siebie osobom, a na odwrocie kartki napisać numer tej osoby, następnie wrzucić je do pudełka pełniącego rolę skrzynki pocztowej. Później prowadzący rozdawali karteczki. Najwięcej otrzymały ich numery 9 i 13.
Wieczór zabaw i konkursów zakończył się wyborem króla i królowej balu. Królową została Karolina Dzbeńska, królem zaś- Rafał Kucharski.

zobacz zdjęcia

Wojskowa Akademia Techniczna

13 stycznia 2009r. pojechaliśmy do Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Pojechali tam wszyscy chłopcy i wychowawcy z internatu autokarem. Byliśmy na poligonie i widzieliśmy jak żołnierze strzelali z broni. Potem byliśmy na Sali, w której pan oficer opowiedział nam o tej Akademii. W tej sali pan żołnierz pokazał nam broń i mogliśmy ją dotknąć i obejrzeć. Później pojechaliśmy do dużej hali, w której były maszyny ciężkie, np. czołgi, samochody pancerne i inne. Można było wsiąść do czołgu. Widzieliśmy też, jak jeździł czołg na hali. Na koniec poczęstowali nas zupą grochówką. Wycieczka była fajna i ciekawa.

Wrażenia z kuligu

Każda pora roku ma swoje uroki, walory i atrakcje, a tym samym zachęca do aktywnego spędzania czasu.
Dlatego też z wielką radością przyjęliśmy wiadomość, że popołudnie czwartkowe spędzimy w niecodziennej scenerii na kuligu w celestynowskich lasach. Pogoda tego dnia spłatała nam figla, ale nieustraszeni siąpiącym deszczykiem ruszyliśmy ochoczo na pełną wrażeń sannę.
Spod internatu wyruszyliśmy autokarem do wsi Dąbrówka, gdzie oczekiwały na nas zaprzęgi konne z wygodnymi, dużymi saniami.
Sanie mknęły drogą pokrytą śniegiem, a my podziwialiśmy zimowe krajobrazy, lasy sosnowe spowite śnieżną pierzynką i umykające zające. W tej białej scenerii przy dźwiękach dzwoneczków 6 par sań dowiozło niemalże 50-osobową gromadę do uroczyska zwanego Białą Górą. Tu czekały nas dalsze atrakcje. Panowie powożący zaprzęgami zajęli się przygotowaniem ogniska, a my zwiedzaliśmy niemieckie żelbetonowe schrony z okresu II wojny światowej. Płonące pochodnie umożliwiły nam spenetrowanie pomieszczeń i bliższe zapoznanie się z ich wyposażeniem. Pobyt na powietrzu zaostrzył nasze apetyty, dlatego każdy chętnie piekł kiełbaski i rozgrzewał się gorącą herbatą. Po posiłku i zabawie na śniegu chętni jeździli konno pod bacznym okiem organizatorów.
Powrót duktami leśnymi do wsi Dąbrówka minął bardzo szybko, a tu czekał już autokar, którym wróciliśmy do Śródborowa.
Wszystkim organizatorom serdecznie dziękujemy za pełną wrażeń i atrakcji wycieczkę.

zobacz zdjęcia

Na Zamku Królewskim

zobacz zdjęcia
Wigilia

19 grudnia 2008r w naszym ośrodku odbyła się Wigilia.

zobacz zdjęcia

Mikołajki

Dnia 9 grudnia 2008 z okazji Mikołajek byliśmy w kinie 4D na pokazie ?4 żywioły?. Mogliśmy tam stanąć twarzą w twarz z potęgą ziemskiej natury: powietrzem, ogniem, wnętrzem ziemi i wodą. Byliśmy tam w kilku salach. W Sali Ruchu – widzieliśmy potęgę wody.  W Sali Interakcji ? poznawaliśmy swoją wiedzę.  W Sali 3D ? przez okulary widzieliśmy ziemię w ogniu. W Sali Wyobraźni ? we wnętrzu ziemi.  W Sali Inspiracji ? twarzą w twarz z żywiołem. Bardzo podobał mi się pokaz. Zobaczyłem wiele ciekawych rzeczy. W tym czasie młodsze dzieci były w kinie na filmie animowanym pt. ?Piorun?. Przygody małego, ale bardzo odważnego pieska oraz jego przyjaciół bardzo im się spodobały.

W Niepokalanowie

We wtorek 4 listopada 2008 uczniowie z gimnazjum pojechali autobusem do Niepokalanowa.Zwiedziliśmy tam kościół. Byliśmy w Muzeum Straży Pożarnej ? oglądaliśmy czerwone samochody strażackie. Widzieliśmy także duże, białe auto, którym jechał papież. Obejrzeliśmy także:
Pokój św. Maksymiliana
Na pierwszym piętrze domu, noszącego obecnie imię św. Maksymiliana Kolbe, znajduje się cela, w której od 1936 r. mieszkał Święty. Ze względu na szacunek dla tego miejsca oraz bardzo strome schody, po których wielokrotnie chodził założyciel Niepokalanowa, miejsce to nie jest dostępne dla pielgrzymów.W tym narożnym pokoju 17 lutego 1941 r. św. Maksymilian został aresztowany. Pokój jest niewielki, ale jasny. Na środku stoi duże biurko z nastawą pełną przegródek do sortowania listów. Jest też proste krzesło, szafa, no i oczywiście łóżko.
Strażacy w habitach!
Na terenie klasztoru znajduje się interesująca ekspozycja – Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci w Niepokalanowie. Do najważniejszych eksponatów należy strażacki samochód “Minerva” z 1925 r. oraz ręczne pompy z XIX w.Założyciel Niepokalanowa często mówił braciom: “To, co otrzymujemy od ludzi, nie jest nasze, wszystkie budynki i całe wydawnictwo należy do społeczeństwa, dlatego też musimy czuwać, aby się coś nie zniszczyło. Dobrze byłoby pomyśleć i stworzyć coś w rodzaju straży, gdyż pożar na naszym terenie może powstać bardzo łatwo”. Dlatego w 1931 r. powstała jednostka ochotniczej straży pożarnej w Niepokalanowie. Jej organizacją zajął się brat Salezy Mikołajczyk. Od samego początku bracia pomagali okolicznej ludności. Dziś jednostka dysponuje profesjonalnym sprzętem i jest jedną z najlepszych w Polsce.Dla upamiętnienia Tysiąclecia Chrztu Polski w 1966 r. w podziemiach bazyliki zainstalowano ruchomą szopkę, ilustrującą historię Kościoła w Polsce. Szopkę tę wykonali bracia Paschalis Banach i Felicissimus Sztyk. Ponad 140 figur znanych polskich chrześcijan przesuwa się przed oczami widzów na tle efektów świetlnych i akustycznych (dźwiękowych), defilując przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej narodu polskiego.
Panorama Tysiąclecia cieszy się dużym zainteresowaniem pielgrzymów, tak z kraju, jak i z zagranicy, gdyż komentarze wyjaśniające pokazy, oprócz języka polskiego, zostały nagrane w języku włoskim, francuskim, angielskim oraz niemieckim.Śpiewy religijne i historyczne, odpowiednio dobrane postacie, począwszy od Piastów aż po Jana Pawła II oraz interesujące komentarze dotyczące dziejów naszego narodu na przestrzeni stuleci, dały niezwykły efekt tworząc atrakcyjną całość.

Dzień Głuchego

Dnia 29 października w internacie z okazji Dnia Głuchego odbyła się “Mini Olimpiada”. Wszyscy wychowankowie byli podzieleni na grupy. Każda osoba w grupie musiała wykonać zadania takie jak: kręcenie hula hop, strzał piłką do bramki, skok w dal, zwis na drabince, skoki w worku, przejście przez tunel, skoki na skakance. Niektóre zadania okazały się trudne nawet dla najstarszych wychowanków. Każe dziecko zdobywało punkty dla swojej grupy. Najlepsza okazała się grupa “żółta”.

Byliśmy w teatrze

27 października obejrzeliśmy w Teatrum sztukę pt: “Dzieci mniejszego Boga” z udziałem osób niesłyszących. Spektakl opowiada historię miłości niesłyszącej Sary i jej nauczyciela. Dziewczyna po zakończeniu nauki postanawia zostać w szkole. Boi się konfrontacji ze światem zewnętrznym. Opiekun pomaga jej podjąć to wyzwanie. W roli Sary występuje Monika Mayer – niesłysząca aktorka, studentka. Orina zagrał również niesłyszący Michał Łach. Po spektaklu mogliśmy uczestniczyć w rozmowie na żywo z aktorami i reżyserką Marią Cyunelis. Sztuka bardzo nam się podobała. Wiele naszych dzieci zostało zachęconych do ćwiczenia mowy. Warto było obejrzeć.

zobacz zdjęcia

Spotkanie integracyjne z rówieśnikami z Gimnazjum nr 4 w Otwocku.

Tradycją już stały się spotkania integracyjne z naszymi rówieśnikami ze szkoły masowej zainicjowane przez panią Mirkę Kwas ? wychowawczynię naszego internatu, a podejmowane chętnie przez pana Mariusza Konowrockiego ? pedagoga z gimnazjum nr 4 wraz z młodzieżą.Tym razem nasi koledzy przyjechali do nas z panem Mariuszem około 13:30. Pokazaliśmy im nasz ośrodek, a potem spotkaliśmy się na sali gimnastycznej. Po krótkim przywitaniu nasz zespół muzyczny zagrał dla gości dwa utwory, a najmłodsi zaśpiewali w języku migowym piosenkę ?Kolorowe kredki?. Uczyliśmy naszych kolegów i koleżanki języka, którym się porozumiewamy. Poprzez wspólną zabawę i rozmowy wzajemnie się poznawaliśmy. Reprezentacje obu szkół rozegrały mecz piłki siatkowej. Głośno dopingowaliśmy obie drużyny. Zespoły bardzo się starały jednak wygraliśmy my: 2 do 1. Na koniec odbył się poczęstunek na stołówce. Bardzo smakowały nam wypieki naszych słyszących kolegów. Teraz planujemy spotkanie w szkole nr 4 w Otwocku.

zobacz zdjęcia

Przeczytaj opinie młodzieży o tym spotkaniu:

– Ja bardzo się cieszę, że odważyłam się pojechać. : )) Oczywiście na początku się denerwowałam, ale warto było spotkać te dzieci. Są wspaniale, uśmiechają się mimo tego, że nie mają w życiu łatwo. Szkoda jedynie, że mój migowy jest na baaardzo początkującym poziomie, ale nie zamierzam tak tego zostawiać. ; )(?)Mam nadzieję, że to nie pierwsze i ostatnie nasze spotkanie, bo to naprawdę dobra lekcja życia. Warto rozejrzeć się wokół i przestać być egoistą narzekającym wciąż na własne problemy, uśmiechnąć się i sprawić, by ktoś inny również się uśmiechnął. : ) To takie proste, a tak wiele znaczy.
Karolina
– Dajemy im radość, a sami zyskujemy wiele więcej. Może w końcu docenimy swoje życie i to, kim jesteśmy…? Podziwiam ich za zapał, jaki mają do życia, do pracy. Oni mają tak trudno! Nam się nie chce tak często uczyć; im też zapewne nie przychodzi to łatwo, bo są przecież tacy jak my, ale uczą się… Chcą żyć tak jak wszyscy, mieć takie same perspektywy na przyszłość. To cudowne, że są ludzie, którzy chcą im pomagać. Zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwa praca, wszystko tam działa inaczej… a jednak walczą! i Ośrodek nie został zamknięty!
Izabela
– Podczas naszego spotkania ze słyszącymi z Otwocka rozmawiałam z kolegami i koleżankami. Było mi przyjemnie i chciałabym jeszcze się z nimi spotkać. Byli oni bardzo mili, chciałabym jeszcze wspólnej rozmowy, a może przyjaźni.
Ania Sosnowiec kl. I LO

Teatr Arkadia u nas

16 października gościliśmy w szkole teatr Arkadia z Białegostoku z przedstawieniem pt.?Wagary z ekologii?.
W sposób przystępny i ciekawy aktorzy pokazali uczniom skutki zaśmiecania środowiska naturalnego, zapoznali z pojęciem segregacji śmieci i recyklingiem.Było to ciekawa lekcja ekologii, zapoznające dzieci z niezwykle ważnym we współczesnym świecie zagadnieniem dbałości o środowisko przyrodnicze. Uczniowie świetnie się bawili a co najważniejsze pogłębili swoją wiedzę.

zobacz zdjęcia

Dzień Nauczyciela

14 października z okazji Dnia Nauczyciela zorganizowana została w internacie zabawa pt. “Jesienny Bieg Rodzinek”. Dzieci zostały podzielone na grupy – tzw. rodzinki. W rodzince byli młodsi i starsi wychowankowie, a jedna osoba została mamą lub tatą. Rodzinki nazwano zgodnie z obecną porą roku: ?Liście?, ?Żołędzie?, ?Kasztany?, ?Drzewa, ?Grzyby?, ,,Kwiaty. Każda grupa musiała przejść drogę w lesie zaznaczoną strzałkami i wykonać 6 zadań: ułożyć kontur Polski z patyków, ułożyć kontur drzewa z szyszek, podać 5 nazw jadalnych grzybów, podać 5 nazw drzew, rzucić szyszkami do celu, wymienić piętra lasu. Każda grupa musiała razem wykonać wszystkie zadania, a starsze dzieci chętnie pomagały młodszym. Oceniana była nie tylko poprawność wykonania zadania, ale też szybkość. Wszystkie grupy bardzo się starały. Najwięcej punktów zdobyła rodzinka “Kwiatów” – 53pkt, rodzinka “Kasztanów” – 51 pkt i “Żołędzi” – 45pkt. GRATULACJE

zobacz zdjęcia

Ślubowanie i Otrzęsiny klasy I LO

14 października o godz. 11.30 uczniowie klasy I LO mieli ślubowanie. Od wychowawcy klasy – pani Beaty ? otrzymali na pamiątkę dyplomy. Później pani dała im ogony ? pierwszoklasiści to tzw. ?koty?. Aby można było odciąć im te ogony, musieli wykonać różne zadania:
1. pili na czas kisiel przez słomkę,
2. mocno musieli dmuchać na mąkę, a potem zamiatać ją ogonami.
3. jedli popcorn wykałaczkami,
4. udzielali odpowiedzi na 10 pytań związanych ze szkołą.
Fajnie było i bardzo śmiesznie.
Wszyscy wykonali te zadania i pani Beata obcięła im ogony ? od tej pory są prawdziwymi uczniami Liceum Ogólnokształcącego.

Sprzątanie Świata

Dnia?. w naszym ośrodku odbyła się akcja “Sprzątanie Świata”. Od pani Renaty Lech dostaliśmy worki, rękawiczki i dowiedzieliśmy się, jak należy segregować śmieci. Worki były w trzech kolorach: żółtym, zielonym i czarnym. Do żółtego worka wrzucaliśmy plastik, do zielonego szklane butelki, a do czarnego pozostałe śmieci. Las wokół ośrodka okazał się bardzo brudny, zebraliśmy razem kilkanaście worków śmieci. Szkoda, że akcja Sprzątania Świata jest tylko raz w roku.

zobacz zdjęcia

Wycieczka do Wrocławia

W dniach od 8 do 9 października tego roku, uczniowie klas III gimnazjum wraz z paniami: Kingą Golewską, Hanną Sośnierz oraz Mirosławą Kwas, pojechali na wycieczkę do Wrocławia. Do Warszawy uczniowie wyruszyli pociągiem osobowym już o 4.30 rano ze Śródborowa. W Warszawie Wschodniej wsiedli w pociąg pospieszny do Wrocławia, który wyruszył o 6.30. Na miejscu uczniowie byli około godziny 12.30. Zanieśli swoje bagaże do schroniska młodzieżowego, gdzie mieli spędzić nocleg i ruszyli zwiedzić Panoramę Racławicką ? bilety zarezerwowane zostały na godzinę 14.00. Obraz ten w połączeniu z przedmiotami rozmieszczonymi w przestrzeni sprawiał wrażenie, że jest prawdziwy, realny. Następnie uczniowie zwiedzili dwie wystawy w Muzeum Narodowym: Malarstwo Polskie w XVII i XIX wieku oraz Sztuka XX wieku. Można było obejrzeć tu obrazy słynnych malarzy, np.: Jana Matejki, Józefa Chełmińskiego oraz rzeźby, konstrukcje z różnych przedmiotów, których niestety nie były dla zwiedzających do końca zrozumiałe. Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Poczty i Telekomunikacji Polskiej, które uczniowie wraz z paniami zaczęli zwiedzać o godzinie 16.00. Zobaczyli tu stare, zabytkowe skrzynki pocztowe, telefony, telewizory i radia. Było też wiele znaczków pocztowych. Największe wrażenie zrobiła na uczniach sala z dyliżansami ? wozami, które przewoziły listy, paczki i ludzi. Największy dyliżans mógł przewieźć aż 23 osoby. Po obiedzie niesłyszący koledzy z Wrocławia zaprowadzili gimnazjalistów do Kościoła Niewidomych i Niesłyszących, gdzie zobaczyli Ruchomą Szopkę, wykonaną z setek plastikowych zabawek i drewnianych figurek. Uczniowie oglądali tam książki dla niewidomych ludzi, poznali ich pismo ? tzw. alfabet Braill?a. Każdy otrzymała swoje imię napisane tym alfabetem.Wieczorem odbył się spacer po rynku. Uczniowie oglądali wrocławskie kamienice, kupowali pamiątki, szukali krasnoludków, które są pochowane w wielu miejscach Starego Miasta. Nas chwilę weszli do Spiża, gdzie przyglądali się produkcji piwa. Następnie udali się na nocleg do schroniska. Wielką radością były piętrowe łóżka.Drugiego dnia po śniadaniu uczestnicy wycieczki ruszyli w kierunku ZOO. Zwiedzanie Ogrodu Zoologicznego zaczęli od wybiegu zebr, żyraf i strusi. Duże wrażenie wywarły na nich terraria ? pomieszczenia, w których mieszkają gady, płazy, owady i pająki. Zobaczyli wiele rodzajów żółwi, żab, węży oraz groźne krokodyle. Odwiedzili też Motylarnię ? bogatą w kolorowe rośliny i piękne, duże motyle. Następnie oglądali znane zwierzęta jak małpy, słonie, lwy, ale także taki, które widzieli po raz pierwszy: kapibary i tapiry.Następnie uczniowie wraz z paniami udali się do Muzeum Przyrodniczego, które mieści się przy Ogrodzie Botanicznym. Zwiedzanie tego muzeum rozpoczęli od sali Świat Roślin, gdzie były do obejrzenia różne nasiona, owoce, fragmenty drzew, ogromne szyszki itd. Następną salą w tym muzeum była sala z układami kostnymi wielu zwierząt. Największym szkieletem był 14-metrowej długości szkielet walenia (wieloryba). W Sali Świat Zwierząt gimnazjaliści zobaczyli wiele gablot z owadami, ptakami i wieloma innymi stworzeniami świata wodnego i lądowego.Podczas zwiedzania Wrocławia i muzeów uczniowie robili zdjęcia, aby utrwalić ciekawe miejsca i eksponaty, które zobaczyli.W drogę powrotną wyruszyli około 15.00, a na miejscu w Śródborowie byli dopiero około 22.20. Uczniowie wrócili bardzo zmęczeni, ale też zadowoleni. Podziwiali piękne zbiory muzealne, zobaczyli piękno Wrocławia. Wyjazd ten na długo zostanie w ich pamięci,   a wrażenia z tej wycieczki jeszcze długo będą przywoływane na lekcjach z języka polskiego, plastyki, biologii czy historii.

zobacz zdjęcia

Inscenizacja ?Akcji pod Celestynowem?

Wrzesień to miesiąc, w którym szczególnie wspomina się wydarzenia związane z II wojną światową. W związku z 69 rocznicą wybuchu II wojny światowej klasy III a i III b z gimnazjum z panią od historii i języka polskiego przygotowały inscenizację ?Akcji pod Celestynowem? opisaną w powieści Aleksandra Kamińskiego pt.?Kamienie na szaniec?. Dzisiaj przy stacji kolejowej w Celestynowie na pamiątkę tego wydarzenia stoi kamień z płyta z napisem:
?W TYM MIEJSCU 20 MAJA 1943 GRUPA ŻOŁNIETRZY ARMII KRAJOWEJ ODBIŁA Z RĄK HITLEROWCÓW 49 PATRIOTÓW POLSKICH PRZEWOŻONYCH Z WIĘZIENIA W OŚWIĘCIMIU W LUIBLINIE DO OBOZU ZAGŁADY W OŚWIĘCIMIU.CZEŚĆ BOHATEROM WALK O WOLNOŚĆ OJCZYZNY!?

zobacz zdjęcia

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2 W OTWOCKU
Administrator strony: mgr Mariusz Woronko, e-mail: mariuszworonko@glusiotwock.pl
Powered by WordPress
2008-2024

Skip to content