Dane kontaktowe Ośrodka:

SPECJALNY
OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2
W OTWOCKU
ul. Literacka 8
05-400 OTWOCK
tel. 22 779 35 04
e-mail: srodborow@o2.pl
sekretariat@glusiotwock.pl

Program EFS:



Program OSE:

Administrator serwisu:

  • Spotkanie integracyjne:
    DZIEŃ INTEGRACJI I TOLERANCJI
  • 20141203_113101

         Dnia 3 grudnia 2014 roku uczniowie klas I i II gimnazjum i ich wychowawczynie (Izabela Maszkiewicz i Paulina Jarzemska) zostali zaproszeni do uczestnictwa w Szkolnym Dniu Integracji i Tolerancji organizowanym przez młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Batalionu „ZOŚKA” w Otwocku, wspólnie z wychowawczynią panią Iwoną Leszczyńska.

    Nasi gimnazjaliści chętnie przyjęli zaproszenie do wspólnego świętowania, przypadającego w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Uczniowie z Gimnazjum nr 1  przyjęli nas bardzo ciepło i od razu chcieli nas poznać. Czuliśmy się bardzo wyjątkowo, bo wszyscy czekali na nas i z radością przywitali nas w murach swojej szkoły.

    Hasłem tegorocznych obchodów Dnia Integracji i Tolerancji z naszym udziałem były słowa „ WIĘCEJ NAS ŁĄCZY, NIŻ DZIELI”. Organizatorzy przygotowali prezentację o tym jak osoby z różnymi niepełnosprawnościami funkcjonują w codziennym życiu, a zwłaszcza – niewidomi, niesłyszący, niepełnosprawni ruchowo i osoby z autyzmem. Mogliśmy bliżej poznać trudności i bariery, jakie muszą pokonywać osoby niepełnosprawne oraz  zdobycze najnowszej technologii, które ułatwiają życie w społeczeństwie, naukę i pracę.

    Jednym z zaproszonych gości był pan Waldemar Walkiewicz z Polskiego Związku Niewidomych, który opowiadał o swoich pasjach, zainteresowaniach i sposobach przezwyciężania trudności  wynikających z utraty wzroku. Gość odpowiadał na ciekawe pytania młodzieży, która chciała poznać świat osób niewidomych. Po tej części uczniowie przygotowali konkurs – tor przeszkód, który należało pokonać z zasłoniętymi oczami przy pomocy przewodnika. Ta cześć programu wywołała wiele emocji i uświadomiła zawodnikom i zebranym, jakie trudności, przeszkody muszą pokonywać w codziennym życiu niewidomi. Nasi uczniowie – Mateusz Rybiński i Dawid Jedynak znakomicie poradzili sobie z tym zadaniem  i najlepiej pokonali tor przeszkód. W nagrodę otrzymali batoniki. Byliśmy bardzo dumni z  naszych chłopców. Każdy mógł również dotknąć książki napisanej alfabetem Braill’a oraz otrzymał wskazówki jak skutecznie i taktownie wspomagać osoby niewidome.

    Wreszcie zostaliśmy zaproszeni na scenę my – uczniowie ze Śródborowa, by przybliżyć świat osób niesłyszących   i słabo słyszących. Nasi uczniowie przygotowali piosenkę „ Lubię z Tobą Mówić”, zespołu AKURAT, którą zaśpiewaliśmy  migając. Widownia bardzo żywo reagowała na nasz występ i otrzymaliśmy gromkie brawa. Byliśmy trochę stremowani, bo widownia była bardzo liczna. Ale udało się!- w końcu trenowaliśmy od wielu dni. Następnie Pani Iza Maszkiewicz przedstawiła wszystkich naszych uczniów używając alfabetu palcowego i zebrani odgadywali imiona – co nie było takie łatwe, chociaż nasi gospodarze również uczyli się „palcować” od wielu dni. Wychowawczyni klasy II gimnazjum przedstawiła specyfikę nauki i funkcjonowania w szkole i internacie młodzieży niesłyszącej oraz opowiadała o naszych sukcesach w sporcie i konkursach. My również odpowiadaliśmy na pytania przygotowane przez organizatorów, którzy byli ciekawi jak miga się pewne stwierdzenia. Było naprawdę wesoło i czuliśmy się bardzo wyjątkowo, że wszyscy nas słuchają i reagują                 z entuzjazmem.

    W dalszej części obejrzeliśmy prezentacje dotyczącą niepełnosprawności ruchowej i autyzmu. Młodzież pięknie przygotowała wskazówki, czego potrzebują osoby z daną niepełnosprawnością oraz każdy otrzymał broszurkę      z ciekawymi poradami jak ułatwiać życie, tym którym na co dzień funkcjonuje się trudniej.

    To było naprawdę piękne spotkanie oraz lekcja integracji i tolerancji dla nas wszystkich.  Rzeczywiście „więcej Nas łączy, niż dzieli”, bo przecież nie ważne jak się uczymy i poznajemy otaczający nas świat. Wszyscy jesteśmy tak samo ciekawi, pełni pasji i talentów choć  różni. I odkrywanie tej inności bardzo nas ubogaca i zbliża do siebie.

    Dziękujemy Pani Iwonie Leszczyńskiej za zaproszenie nas do wspólnego świętowania a uczniom z Gimnazjum nr 1 w Otwocku za wspaniale przygotowany program i lekcję tolerancji i dostrzegania potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami. Mamy nadzieje, że ta współpraca będzie trwała dłużej i my także będziemy mogli ich gościć w murach naszej szkoły.

    Pamiątkowe zdjęcia robiła pani Paulina Jarzemska. Dziękujemy za wspaniałe pamiątki  z tego spotkania.

     

    Izabela Maszkiewicz

    (wychowawczyni klasy II gimnazjum)

    Zobacz zdjęcia

    SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY NR 2 W OTWOCKU
    Administrator strony: mgr Mariusz Woronko, e-mail: mariuszworonko@glusiotwock.pl
    Powered by WordPress
    2008-2024

    Skip to content